Kuidas valmis kõlar...

 

Kõlarite konstrueerimist alustasin 1984 aastal firmas RET.
 
Oluline on teadvustada milleks konkreetset kõlarit kasutatakse. Sellest sõltub kõik- konstruktsioon, disain, helikvaliteet ja loomulikult hind. Ka nõuded kuulamisruumile ning aparatuurile. Helikvaliteedis hindan tähtsaimaks kõlari võimet taasesitada loomulikke, naturaalseid helisid. Näiteks inimese hääl, klaver, aplaus saalis, lindude laul jne. Palju sõltub ka maitsest. Ühed eelistavad suuri kaste mis võimelised kõva lärmi tegema. Teised sama raha eest väiksemaid, millel palju naturaalsem heli.
Kindlalt võib väita, et kallimad kõlarid on reeglina palju universaalsemad, pakkudes suuremaid kuulamiselamusi.
 
Just high-end tehnikas peetakse väga tähtsaks emotsionaalsust. See on omadus mida ei saa ette kalkuleerida projekteerimise ajal. Samas ei teki see juhuslikult. Suur töö, kogemus, intuitsioon, muusika mõistmine, samuti tehnilised ja finantsvõimalused loovad eeldused high-end kõlari sünniks. Sõltumata kõlarist kehtivad igal juhul kaks põhimõtet:

1. Signaali tee peaks olema võimalikult lühike. See säilitab informatsiooni.
2. Et tulemus oleks maksimaalne tehakse kaasaegne kõlar mitmeribaline.
 
Kuna helid esinevad looduses äärmiselt laias dünaamika ja sagedusvahemikus
(sääsepirinast looduskatastroofini) pole füüsiliselt võimalik seda reprodutseerida ühe elemendiga. Seepärast konstrueeritakse kõlarid kahe, kolme ja enamaribalised, kus iga element töötab talle ettenähtud sagedusribas. See võimaldab igast elemendist ära kasutada sagedusala milles ta on kõige võimekam, et need siis korpuse ja filtri abil tervikuks “õmmelda”. Kuna elementide karakteristikud pole ideaalsed siis on nn “õmblemine” kõlarikonstrueerimisel üks keerukamaid protsesse . Mida rohkem elemente seda suurem oht ebaõnnestuda.

Hea kõlar hoiab tähelepanu, ta ei väsita.
Esmamulje võib mõnikord petlik olla. Tõsised helikvaliteedi hindamised toimuvad mitme päeva jooksul. Kasutatakse erinevaid salvestusi. Aparatuur valitakse kõlaritega samast hinnaklassist või natuke kallim. Võimendeid-kaableid võiks olla kaks kolm erinevat komplekti. Kõigele vaatamata on säärane hindamine subjektiivne. Mida kõrgem aparatuuri tase, seda sarnasemad arvamused.

 Alfred Vassilkov

 

a

b

c

d

e

f

g

h