Kuidas valmis kõlar...

 

Minu setup:
CD pleier — Sony cdp XA 50 ES (kasutan vaid transpordina )
DAC — SDS Labs tube DAC. Võrreldes Sony väljundiga on heli puhtam, kergem kuulata. Eriti annab tunda, kui kuulatavas musas informatsiooni rohkem. Väljundis NOS Amperex 7308 lambid.
Võimendi — 6S45P SE (umbes 1W kanali kohta). See väike võimendi lükkas ümber minu varajasemad arusaamad nii single-endist, kui ka võimenditest üldse. Eeldab kaste üle 95 dB.
Kõlarid — Hedlund Horn / AER MK-1 elemendid

http://hornet.hi-fi.hr/
http://www.vt52.com/diy/diypage/hedlund/hedlund.html
http://www.bd-design.com/wwwpages/aer.html

Nii kui välimus, nii erineb "tavakõlaritest" ka nende helipilt. Ei ole kompromissitud. Puhta kesksageduse saavutamiseks on ohvriks toodud tugev madal ots. ("Tavakõlarite" korral tundub enamasti vastupidi st. tugeva madala otsa hind on "mudane" kesksagedus.)

PS. Ei usu veatu bassiheli võimalikusse tavasuuruses (6x4x2,5m ja sinnakanti) elutoas. Nii, et kui on valida puhta kesksageduse või tugeva bassiotsa vahel, siis pean õigeks teha järeleandmisi just madala otsa rohkuse arvelt. Vastasel korral võib kergesti ilma jääda mõlemast st. kogu ilust mida muusikal üldse pakkuda on.

Millest asi alguse sai:
Pikemat aega oli vaevanud soov proovida opakate asemel lampi CD pleieri analoogväljundis, kuid ei raatsinud pleierit "retsida". Kui avastasin SDS Labs tube DAC-i, siis ei suutnud vastu panna ja otsustasin ka endale ühe sellise kloonida. Seda soosis ka täiuslik info, mis antud DAC-i ehitamiseks netis üles oli riputatud.

Kuidas tekkis mõte
ehitada üheribalised kõlarid:

Olen läbi aastate oma kodust helitehnikat püüdnud sobilikumaks välja vahetada.
Samas ikka ja jälle avastanud peale muusikakuulamist, et meie odav televiisor, vaatamata kitsale ribale ja märgatavatele resonantsidele, suudab kuidagi meeldivamalt, kergemalt ja pealesundimatult heli taasesitada.

Sama ka autos, kus oma tööd teevad 81 aasta Mersu originaalkõllid esiarmatuuris?!
Taha sai ostetud kuskil nõks alla tuhande-kroonised Pioneer "suvakõlarid". Need on suutelised vaid mõmisema-sisisema. Kasutan neid vaid augukatetena…

Siia võiksin lisaks tuua mitmeid tähelepanekuid, kus üksik või üksikud papist elemendid ilma jaotusfiltriteta (vöi siis minimaalsete filtritega) kõlavad meeldivalt.

Kui juhtusin internetis koduleheküljele, kus teemaks üheribakõlarid, sain kinnitust ja selgitust läbi aegade tekkinud tähelepanekutele. Nii saigi vastu võetud otsus ise ehitada Hedlund Hornid —oma kõrv on kuningas!

Automaatselt tekkis vajadus ka sobiliku võimendi ehitamiseks. Usun lühikese ja puhta signaalitee headusesse. Nüüd, kus vajadus võimsuse järgi väike, tekkis ideaalne võimalus ehitada märkimisväärselt minimalistlik võimendi. Üks triood (6S45P) kanali kohta, väljundtrafo ja moos!

Tulemus:
Kaks võimalust, kas meeldib või vihkad! Ükskõikseks jätta ei saa.

Üldiselt peab olema tüdinenud soundist, kus madal ja kõrge ots on teineteisele lähedal ja suurt midagi vahele ei mahu.

Üldine tulemus on halastamatult paljastav. Kui plaadile on pandud sopp siis see sopp on ka toas, samas väga nauditav heade salvestuste korral .

 Tõnu Valk

 

a

c

e

g

i

k

m

o

r

 

b

d

f

h

j

l

n

p